Nonwoven Tela

Her Zaman Daha İyisi, BEZCİ Nonwoven Tela
Tela ve kumaş uyumu konfeksiyon sektörü için büyük bir önem taşımaktadır. Uygun tela ile kumaşa zaman zaman dolgunluk kazandırılıp zaman zaman da sadece dökümlülüğünün korunması sağlanabilir. Bize göre kumaş, karakterini ve özelliğini kaybetmeden tela ile uyum içerisinde olmalıdır. Size tavsiyemiz; elinizde bulunan kumaşın rengine, modeline, ağırlığına, kullanılacağı alana, tuşesine, temizleme şartlarına ve yapıştırma koşullarına dikkat ederek doğru telayı seçmenizdir.

Nonwoven telalarımızı kaplama şekillerine göre üç ayrı gruba ayırabiliriz.

ELEME SİSTEMİ TELA
Eleme Sistemi Telalar 28 gr/m² den başlayarak 80 gr/m² ağırlığına kadar çeşitlilik gösterir. Genişlik olarak 70 cm. ve 90 cm., renk seçeneği olarak da beyaz ve antrasit bulunmaktadır. Eleme sistemi telaları genellikle Polietilen toz ile kaplanmaktadır. Bu gruba dahil olan yaka telası TOP FUSE ve deri sanayi için EVA tozu ile kaplanmış deri telası da üretilmektedir. Eleme sistemi telalarımızın düşük gramajlıları ince bayan bluz ve elbiselerinde, tişörtlerde, kalın gramajlıları da orta kalınlıktaki kumaşlardan üretilen bay-bayan ceketlerin ön yüzeylerinde ve küçük alanlarda kullanılmaktadır. Bu gruptaki telalar deri telası hariç 140ºC-150º C sıcaklıkta 12-15 saniye arasında yapışır. Elemeler 40ºC yıkamaya uygundur. Fakat kuru temizlemeye dayanıklı değildir. Buhar dirençleri yoktur. Deri telası ise 90ºC ile 110ºC de 10-12 saniye arasında yapışmaktadır.
TOZ NOKTA SİSTEMİ TELA
Toz nokta sistemi telaların ağırlığı 28 gr/m² den 80 gr/m² ye kadar çeşitlilik göstermektedir. 90 cm genişliğe sahip olan toz nokta telalar, beyaz ve antrasit renklerde üretilir. Bu gruptaki telalar CoPA tozla kaplanmaktadır. Kalın gramajlı toz nokta ürünleri genellikle ceketlerde, kemerlerde, kalın palto, kaban, montlarda ve zor karakterli kalın kumaşlarda kullanılmaktadır. Bu gruptaki telalar 145ºC-155ºC’ de 10-12 saniyede yapışır. Kuru temizleme ve buhara dayanıklı olup 40ºC yıkamaya uygundur.
PASTA NOKTA SİSTEMİ TELA
Pasta Nokta Sistemi Telalar 25 gr/m² ile 70 gr/m² arası ağırlığında 90 cm genişliğinde beyaz ve antrasit renklerde üretilmektedir. Pasta nokta telalar; CoPA veya CoPES termoplastik malzemelerin su bazlı kimyasallarla oluşturulan pasta solüsyonu ile kaplanmaktadır. Pasta nokta telalarımızın hafif gramajlıları genel olarak orta ağırlıktaki kumaşlarda bay bayan elbise ve ceketlerinde, kumaşa destek vermek amacı ile kullanılır. Bu grupta polyamid/polyester elyaf karışımlı ürünümüz ise ekstra yumuşaklığın istendiği kumaşlara mükemmel uyum sağlar. Bu gruptaki ürünlerimiz 145ºC-155 ºC ısılarda 10-12 saniye arasında yapışır. Pasta Nokta telalarımız, kuru temizleme ve buhara dirençli olup 40ºC yıkamaya uygundur.
İPLİ TELA
Bilindiği gibi Nonwoven telaların belirli bir esneme payı ve kuvveti vardır. Ayrıca nonwoven telalar dokunmamış mensucat olmalarından dolayı dokuma telalara göre çok daha ince imal edilebilir ve böylece istenilen tuşeyi verir. Bununla birlikte bazı durumlarda hem telanın ince olması, hem de mukavemetli olması beklenir. Bu durum genelde esnek kumaşların bir yönde esnemesini durdurmak istenildiğinde oluşur. Bu esnemeyi durdurmak için belirli aralıklarda iplikler, nonwoven kumaşın üzerine dikilir. Böylece Nonwoven tela ile dokuma tela arasında ve bu ikisinin kullanım özelliklerini yansıtan bir ürün ortaya çıkar. Termobond Nonwoven kumaş, özel bir dikiş makinasiyle boyuna ip işlenerek ve daha sonra pasta nokta kaplanarak İpli Tela haline getirilir.
ÖZEL ÜRÜNLER
Standart kaplamaların haricinde özel ihtiyaçlar için üretimler de mevcuttur. Bunlar;
1- Düşük ısı derecesinde aplike edilebilen ve deri giyim sektöründe kullanılan Pasta nokta telalar.
2- Standart telaları yapıştırmanın zor olduğu silikonlu ve kaygan apreli kumaşlar için özel üretilmiş toz nokta ve pasta noktalı ürünler. 3- Değişik ısı derecelerinde yıkama özelliklerine sahip telalar.
Nonwoven Nonwoven Nonwoven Nonwoven Nonwoven Nonwoven Nonwoven Nonwoven Nonwoven