LAMİNASYON

Tekstil, teknik, gelenek, gelecek hep BEZCİ ile...
Bezci Tekstil Sanayi A.Ş., 50 yıllık birikiminin kazandırmış olduğu deneyim ve teknolojisini, Hot-Melt Laminasyon tesisi yatırımıyla sürdürmüştür. Son yıllarda klasik tekstillerin yerini hızla almaya başlayan teknik tekstiller, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi uyandırmıştır. Hem klasik tekstil ürünlerinin, hem de teknik tekstil materyallerinin bir araya getirilmesi sonucu oluşan laminasyon uygulamaları da son dönemde değişen arz-talebin artan bir bölümü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu gerçekler ışığında özellikle teknik uygulamalar yapmak üzere tasarlanan hot-melt laminasyon sistemi, tüm dünyadaki klasik laminasyon sürecini değiştirmiş, hem çevreye duyarlı hem de teknik uygulamalar yapmaya olanak sağlayan, bunların yanı sıra tekstil ürünlerinde fiziki ya da doku olarak kumaşların deformasyona uğramadan üretim prosesinden olumlu sonuç alınması anlamı ile de ön plana çıkmıştır.

Hot-Melt Laminasyon tesisimizde 3 farklı türde imalat yapılmaktadır:

FASON KUMAŞ LAMİNASYONU
Müşterilerimizin kumaşları, titizlikle ve en az fire ile Termoplastik (CoPA, CoPES ve EVA) ve Reaktif PU (Poliüretan) yapıştırıcılar ile birbirine yapıştırılır. Bu işlemimiz 2 farklı şekildedir:

Termoplastik Yapışkanlar Kullanılarak: Isıtılan termoplastik yapışkan, iki kumaşın arasına baskı yoluyla aktarılır ve soğutulduktan sonra işlem tamamlanır. Genelde fiyat avantajından ve imalat sonrası hemen yapışma sağlandığı için zaman tasarrufundan dolayı tercih edilir. Kuru temizleme ve 40 C’de yıkama mukavemetine sahip bu yapıştırma şeklinde genelde ince ve orta kalınlıktaki örme, dokuma ve nonwoven kumaşlar tercih edilir. Genelde yumuşak ve orta sertlikteki tuşe beklentileri karşılanır.

BEX TECHNO FABRICS
Su geçirmezlik, nefes alabilirlik, yüksek yıkama direnci veya geç tutuşurluluk gibi teknik özelliklere sahip olan bu kumaşları yeni markamız olan “BEX TECHNO FABRICS” adı altında üretmekteyiz. Bu kumaşlar, özel membranların kumaşların bir yüzüne ya da iki kumaşın arasına Reaktif PU yapıştırıcılarla lamine edilmesiyle üretilir.


BEX YATAK KORUYUCUSU “TEMİZ TUTAR”

FASON KUMAŞ LAMİNASYONU
Reaktif Poliüretan (PU) Yapışkanlar Kullanılarak: Termoplastik yapışkanlar gibi ısıtılarak uygulanan Reaktif PU yapışkanlar havadaki nem sebebi ile belirli bir sürede kuruduktan sonra işlem tamamlanır. Genelde zor yapışan ya da yüksek yıkama direnci istenilen kumaşları birbirine yapıştırma ya da film, membran ve nonwoven gibi kumaş dışındaki materyalleri kumaşa yapıştırmak için kullanılır. Bu yapıştırma türü; termoplastik yapışkanların yapışma gücünün yetmediği ağır, gözenekli ve silikonlu kumaşlarda özellikle tercih edilir. Laminasyon işleminden sonra yapışma mukavemeti yüksektir. Bu özelliğinden dolayı, denim kumaşlara yapılan polar laminasyonlarından sonra uygulanabilen taş yıkama gibi bitim işlemlerine karşı dayanıklıdır.
BEX TECHNO FABRICS
Hot-Melt laminasyon tesisimizde üretilen bir diğer ürünümüz de “BEX” markamız altında imal ettiğimiz Yatak koruyucu ürünlerdir. Bu ürünler, pamuklu dokuma veya örme kumaşa su geçirmez-nefes alan membranın lamine edilmesiyle oluşturulur. Yatağın üzerine; çarşafın altına serilen ürünümüz, yatağı dış kaynaklı her türlü kirden, nemden, sıvıdan ve fiziksel deformasyondan korur. Böylece yatağınız ilk günkü temizliğini ve yeniliğini korur. BEX, yatağınızı her zaman temiz tutar.
Nonwoven Nonwoven Nonwoven